Main Menu

Login Form

Czytanie książek – co nam daje i czemu warto to robić?

motherhood g54f4341d5 640Książki odchodzą obecnie w niepamięć. Stale spada poziom czytelnictwa wśród społeczeństwa. Przeciętny człowiek czyta mniej więcej zaledwie kilka pozycji rocznie. Jedynie poniektórzy z nas czytują cyklicznie. Zatem jakie są zalety czytania? Po co należy sięgać po pozycje książkowe?

Po pierwsze – czytanie pobudza fantazję. Świat przedstawiony w literaturze, opisy wymyślonych lokalizacji, bohaterów – to wszystkie te sfery – w którym poruszamy nasz umysł to wyobrażania sobie konkretnych obrazów. Pośród szarej rzeczywistości – mamy możliwość być choćby nad brzegiem morza, śledzić dzieje bohaterów odysei w kosmosie czy podglądać zabójcę. Poprzez to przeżywamy także rożne emocje.

Po kolejne – książka ubogaca nasz słownik, dzięki niemu jesteśmy w stanie używać sporej ilości słownictwa. To bardzo cenna cecha – może być wykorzystywana choćby zawodowo. Czytanie umacnia również naszą pamięć i spostrzegawczość. Pozwala na kreatywne podejście do problemów.

Ponadto rozszerza horyzonty postrzegania świata. Podczas czytania – niejednokrotnie znajdujemy informacje, z którymi do tej pory nie mieliśmy do czynienia. Nawet nie chodzi tu o wydania naukowe. Popularna książka fabularna – zdoła przedstawić nam historię, geografię, czy kompletnie nowe spojrzenie na wiele tematów.

children g153da9ae1 640Zmienił się także rynek wydawniczy. W księgarniach pojawiło się spora ilość książek pisanych przez autorów kompletnie nie związane z literaturą. Prawdę mówiąc spowodowało to zubożenie doniosłości sektora wydawniczego – ale promowanie takich książek zachęca społeczeństwo do czytania. A to jest bardzo dobry aspekt.

Jest jakaś alternatywa? Coraz większy odsetek ludzi sięga po książki audio i czytniki. Równolegle z rozrostem internetu wzrosła ich popularność. Nie do końca jest to jednakże tożsame. Rzeczywiście rozwija umysł i polepsza koncentrację – owszem – ale zubaża nas o dotyk i woń książki....

Copyright © 2024. clubfrancepologne.pl Rights Reserved.