Main Menu

Login Form

Profilaktyka w prawidłowym rozwoju dziecka

kid 1508121 640Dziecko, już od czasu narodzin, powinno systematycznie przechodzić kontrolne badania. Umożliwią one szybkie rozpoznanie możliwych nieprawidłowości w rozwoju i chorób oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Które testy medyczne wykonuje się dziecku po urodzeniu?

Poza obowiązkowymi szczepionkami każdy maluch powinno przechodzić medyczne testy kontrolne. Dzięki nim można określić czy rozwija się poprawnie. Pierwsze mierzenie ciężaru ciała oraz wzrostu przeprowadza się tuż po urodzeniu, ponieważ posiadają duże znaczenie. Dlatego waga noworodkowa to także podstawa na wyposażeniu w gabinecie pediatry.
Kiedy pomiary dziecka wykażą jakieś odstępstwa od normy, wówczas zaleca się badanie ultrasonograficzne głowy i USG brzuszka. Absolutnie należy także umówić się na USG bioder, w celu rozpoznania możliwych schorzeń w ich obszarze. Inne badania specjalistyczne zalecane są przez lekarza, kiedy zauważy on niepokojące oznaki.

Profilaktyka

W następnych latach trzeba systematycznie wykonywać ogólną kontrolę kondycji zdrowotnej potomka, co umożliwia określić czy rozwój postępuje prawidłowo. W trakcie takiej kontroli przeprowadzany jest z reguły test pomiarowy wzrostu i ciężaru. Zastosowanie znajduje przy tym profesjonalna waga lekarska ze wzrostomierzem.
Dobrze jest również regularnie robić maluchowi morfologię, posiew moczu i mierzyć stan glukozy w organizmie. Pobranie próbki do badania nie jest z reguły zbyt miłe dla dziecka, jednak jest to w 100% nieinwazyjne działanie. W trakcie jego podejmowania pracownik medyczny ma na sobie rękawice medyczne i musi zapewnić higieniczne otoczenie .

Wizyty i badania w przypadku choroby

lab 313862 640Nawet pozornie błaha choroba naszej pociechy łączy się z koniecznością wizyty w gabinecie lekarskim. W przypadku infekcji wskazane bywa przeprowadzenie badania CRP lub badania rentgenowskiego klatki piersiowej. Doktorzy dziecięcy egzaminują chore dzieci sami muszą zadbać przy tym o osłonę przed infekcją, dlatego często zakładają maseczki FFP3.
Należy nie zapominać, że chociażby lekka infekcja może wiązać się z groźnymi implikacjami, oddziałującymi na rozwój dziecka. Żadnych znaków nie wolno zatem lekceważyć. W leczeniu zakatarzenia oraz kaszlu dobre są inhalatory. Roztwory do inhalacji należy jednakże skonsultować z pediatrą. Infekcje o poważniejszych objawach mogą wymagać przyjmowania leku na receptę. Po skończeniu jego wybierania naturalnie trzeba zaś zgłosić się na kontrolę do lekarza prowadzącego.

Copyright © 2024. clubfrancepologne.pl Rights Reserved.