Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia

Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia
Data: 22.05.16
Lokalizacja: Warszawa / Polska woj. Mazowieckie
Miejsce: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, ul. Puławska 113a

Wystawa ma pokazać, jak wielkie znaczenie w twórczości Auguste’a Rodina i Xawerego Dunikowskiego, dwóch najważniejszych rzeźbiarzy w historii sztuki polskiej i francuskiej, odegrały kobiety. Prześledzenie kobiecych wizerunków stworzonych przez  obu artystów pozwoli dostrzec bliskość postaw i sztuki słynnych rzeźbiarzy. Na wystawie oprócz prac Rodina i Dunikowskiego zostaną pokazane rzeźbiarskie portrety artystów wykonane przez rzeźbiarki, które w pewnych okresach życia związane były z nimi osobiście: Camille Claudel i Sarę Lipską. Wystawa będzie pierwszą próbą konfrontacji twórczości obu rzeźbiarzy oraz pierwszą wystawą prac Auguste’a Rodina w Polsce.

To, co łączy obu artystów, to także ich postawa życiowa, narcystyczne zapatrzenie we własne potrzeby i aspiracje. Obaj mieli poczucie wyjątkowości swojego talentu i osoby, a twórczość pojmowali jako misję, rodzaj kapłaństwa. W wielu pracach tych rzeźbiarzy możemy jednak dostrzec rysy twarzy ich partnerek. Ważne kobiety w życiu Auguste’a Rodina to Rose Beuret  i Camille Claudel. Pierwszą z nich, z zawodu krawcową, poznał podczas pracy przy frontonie teatru Gobelins, już wówczas nawiązała się między nimi relacja trwająca blisko 53 lata. W 1866 roku urodził się ich syn, którego rzeźbiarz uznał dopiero pod koniec swojego życia, a kilkanaście dni przed śmiercią Rose wziął z nią ślub. Camille pojawiła się w pracowni rzeźbiarza jako młodziutka, 19-letnia uczennica. Ich relacja przerodziła się w trwający kilka lat romans, którego zakończenie spowodowało załamanie nerwowe artystki, w wyniku którego resztę swojego życia, ponad 30 lat, Claudel spędziła w zakładzie psychiatrycznym pozbawiona możliwości rzeźbienia.

Historia Xawerego Dunikowskiego i Sary Lipskiej, najważniejszej kobiety w jego życiu, również zaczęła się od relacji mistrz – uczennica. W 1904 roku Sara podjęła studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie Dunikowski był wówczas młodym, 29-letnim profesorem rzeźby. Owocem ich związku było dziecko, które w odróżnieniu od Rodina artysta uznał przy narodzinach, dając mu własne nazwisko. Symptomatyczne jest to, że syn Rodina nosił to samo imię, co ojciec – Auguste, a córka Dunikowskiego używała swojego drugiego imienia – Xawera.

 

Kuratorka wystawy: Ewa Ziembińska

Architektura wystawy: Marcin Kwietowicz

Opracowanie graficzne: Full Metal Jacket, Jakub Jezierski

Produkcja wystawy: Ewa Kozik

Koordynacja projektu: Agnieszka Gizińska

 

Wystawa przygotowywana we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Muzeum Rodina w Paryżu. Wystawa “Rodin/ Dunikowski. Kobieta w polu widzenia” zostanie zaprezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie w okresie 7.10.2016 – 15.01.2017. 

22 maja – 18 września 2016
Wernisaż: 22 maja (niedziela), godz. 18.00 

Program edukacyjny w okół wystawy, tutaj.

Źródło: http://www.krolikarnia.mnw.art.pl

Dodano: 10.06.16
Pobierz biuletyn

Logowanie

Zarejestruj się

Sponsorzy

Partnerzy

Facebook