Main Menu

Login Form

Urządzenie pokoju medycznego w placówce edukacyjnej

szkolna pielęgniarka 08Aktualne rozporządzenia w sprawie opieki zdrowotnej nad uczniami podkreślają istotne znaczenie profilaktyki, przypisując pielęgniarkom pracującym w szkołach rolę koordynatora działań na rzecz zdrowia nieletnich. Miejscem przeznaczonym do wypełnienia ich obowiązków są odpowiednio przystosowane pomieszczenia, położone na terenie szkoły, lub w razie ich braku – w poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Aby mogły one spełniać swoją rolę, muszą zostać wyposażone w odpowiednie sprzęty. Nie powinno braknąć w nich akcesoriów takich jak: waga ze wzrostomierzem czy ciśnieniomierz automatyczny, które są konieczne do wykonywania skriningu, oraz środków dezynfekujących i artykułów opatrunkowych niezbędnych w przypadku udzielania pierwszej pomocy.

Za wyposażenie pokoju medycznego odpowiada organ prowadzący szkołę.

Jak powinien wyglądać gabinet szkolnej pielęgniarki?

Zorganizowanie pokoju profilaktyki zdrowotnej jest dokładnie unormowane ustawami, co ma za zadanie zabezpieczenie interesów i osoby udzielającej świadczenia, i świadczeniobiorcy. Wszystkie powierzchnie w pokoju muszą być łatwe do odkażania, a gazy opatrunkowe, zimne okłady na kolano i bandaże trzymane w zamkniętych miejscach.

W widocznym miejscu powinny być położone także rękawice lateksowe bezpudrowe oraz ręczniki papierowe. Do niezbędnego wyposażenia pomieszczenia profilaktyki zdrowotnej należy również ciśnieniomierz automatyczny, stetoskop pediatryczny, czytaj więcej, i termometr bezdotykowy Braun, Microlife lub podobny, który działa laserowo.

szkolna pielęgniarka 16Mając na uwadze higienę i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, należy zadbać również o odpowiednią ilość środków odkażających powierzchnie, ręczników jednorazowych oraz pakietów z narzędziami do wielokrotnego użytku. Gdy jest możliwe przygotowywanie ich w pomieszczeniu, warto zakupić sterylizator do mikrofali, który zdecydowanie ułatwi proces odkażania.

W kwestii pokojów medycznych ulokowanych w szkołach, niezwykle istotne jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni oraz troska o jej uporządkowanie, co pomoże uniknąć swobodnego rozwoju bakterii i wirusów.

Inspiracji do artykułu dostarczył asortyment sklepu apteczka24.pl.

 

Copyright © 2022. clubfrancepologne.pl Rights Reserved.